Natal Day 2013

Dartmouth Natal Day Road Race LOGOIt was an exciting day of racing on August 5th with strong performances from all competitors in both the 6 Mile and 2 Mile events. There were 623 finishers in the 2 Miler and 360 in the 6 Miler.

The 6 Mile winners were Greg Wieczorek of Halifax in 32:18 and Lorraine Young of Raleigh NC in 35:57.

In the 2 Miler, Graydon Snider of Halifax was the top male finisher in 10:12. The ladies title was a tight battle with Ellen Taggart of Dartmouth edging out Carmen Raiche-Marsden of Lake Loon by only 1 second in a time of 12:26.

 

_DM_0511                   _DM_0618

_DM_0434                   _DM_0737

Congratulations to all 2013 finishers and we look forward to seeing you again at the 2014 races.

Full results are on the Atlantic Chip Timing website :   http://www.atlanticchip.ca/events/results-show.php?result=1947

Participation at a glance:

 

2013

2012

2011

2010

6 Mile Race, Women

148

168

176

125

6 Mile Race, Men

212

252

230

252

2 Mile Race, Women

339

304

241

242

2 Mile Race, Men

284

281

280

227

 

          Total Finishers

 

    983

 

1,005

 

1,027

 

846

2013 Champions, 6 Mile Race

  Ladies

Time

Men

Time

Open Division Lorraine Young

35:07

Greg Wieczorek

32:18

Junior (under 19) Rosemond Tutton

38:07

Mark Lawley

35:38

Masters (40-49) Denise Robson

35:21

Rami Bardeesey

33:08

Sr. Masters (50-59) Louise LeDuc

47:08

David Arnold

37:56

Gold Masters (60-69) Donalda Cody

49:28

Robin Meister

39:31

Plt. Masters (70-79) Hilda Fox

67:33

William Springer

48:17

Titn. Masters (80+) Anna Hanlon

99:10

 

 

2013 Champions, 2 Mile Race

Open & Masters Divisions

  Ladies

Time

Men

Time

Open Division Ellen Taggart

12:26

Graydon Snider

10:12

Masters (40-49) Lindsay Robinson

14:23

Wade Were

10:50

Sr. Masters (50-59) Helena   Piccinini-Vallis

14:38

Dave Nevitt

12:12

Gold Masters (60-69) Brenda Topliss

15:38

Bruce Carr

13:08

Plt. Masters (70-79) Betty Nevitt

23:11

Bernie Hart

23:41

Titn. Masters (80+) Doreen Williams

45:36

Arnold Robertson

22:44

Youth Divisions

  Girls

Time

Boys

Time

Youth (16 -17) Ellen Taggart

12:26

Jonathan Peverill

10:57

Midget (13-15) Natasha Williams

12:56

Andrew Peverill

11:03

Bantam (11-12) Morgan Levangie

15:30

Deniz Kaptan

13:03

Peewee (9-10) Katie Oss

17:31

Dakota Chiasson

13:50

Mosquito (6-8) Fynn Robson

22:06

Declan Oss

17:18

 

Where do our runners come from?

 

Dartmouth/Cole Harbour                                   461

Cow Bay/Eastern Passage                                   27

Halifax                                                                  134

Bedford/Waverley/Fall River                                53                  

Sackville                                                                31                              

Other communities in Nova Scotia                   180                   

NB/PEI/NL                                                            12                    

Ontario/Quebec                                                   43                                   

Alberta/BC                                                           14                                

United States                                                       21                  

Outside North America                                         7